آموزش

فرق license – crack – patch – keygen

فرق license - crack - patch - keygen

چرا دور زدن لایسنس نرم افزارها خطرناک است:

فرق license – crack – patch – keygen در چیست؟ برنامه نویسان و شرکت ها برای اینکه از نظر تجاری بتوانند کسب درآمد کنند توسط سیستم کلید مجازی نرم افزارشان را محدود میکنند.این محدودیت باعث میشود تا شما برای استفاده از آن محصول مجبور به خرید آن گردید.خریدها بصورت ماهانه – سالانه یا در بعضی اوقات بصورت مادام العمر میباشد.بهترین مثال را میتوان در لایسنس ویندوز خلاصه کرد.مایکروسافت شرکت سازنده ویندوز با اعمال لایسنس محصولات خود را محدود به خرید یا تست 30 روزه مینماید.

برخی افراد با دانش برنامه نویسی این کلیدها را دور میزنند.اینکار باعث برطرف شدن محدودیت نرم افزار میشود.اما دارای معایب به شدت زیادی میباشد. پس در این مطلب با ما همراه باشید.

لایسنس (License)

ما در این مطلب از کلمه کلید استفاده کردیم.کلید معنای فارسی لایسنس (license) میباشد.لایسنس ها بصورت قانونی توسط سازنده نرم افزار بفروش میرسند.این کلیدها بصورت اختصاصی برای هر کاربر تولید میشوند. مثال ساده آن کارت شارژ تلفن همراه شماست .

کرک (Crack) :

در توضیح قبل اشاره شد که لایسنس برابر با اعداد و حروف یا ترکیبی از هر دو میباشد. تصور کنید نرم افزاری با شماره لایسنس 123456789 فعال شود .پس در صورتی که لایسنس برابری با اعداد قبل نداشته باشد فعال نمیگردد. بررسی صحت لایسنس توسط سیستمی داخلی در نرم افزار و یا اتصال به سرور نرم افزار صورت می گیرید.حالا یک برنامه نویس با دانش معکوس سازی سیستم داخلی بررسی لایسنس را پیدا و دستکاری میکند.یعنی با تغییراتی که انجام میدهد باعث میشود که لزوما نرم افزار با لایسنس 123456789 فعال نگردد بلکه با هر عددی فعال شود یا اینکه عدد آن را تغییر میدهد و به شما میگوید.

پس در اینجا متوجه شدید که کرک در واقع باعث تغییر در هسته نرم افزار اصلی میگردد که این میتواند باعث مشکلات یا حتی کاهش شدید امنیت نرم افزار گردد.

پتچ (Patch) :

کرک برای اینکه بتواند لایسنس را بشکند باید تغییراتی در نرم افزار اصلی و سیستم لایسنس چک بدهد .اینکار توسط کرک و با تولید پتچ (patch) انجام میگردد. شما پتچ را جایگزین فایل اصلی میکنید.و با اینکار نرم افزار اصلی را گول میزنید.معایب اینکار را در ادامه توضیح میدهیم.

کیجن (Keygen) :

کیجن ها تقریبا شبیه به همکاران قبلی خود عمل میکنند . اما در بعضی مواقع تولید پتچ نکرده و با کشف لایسنس اصلی نرم افزار آن را افشا میکنند. البته در برنامه نویسی جدید این عمر تقریبا ممکن نیست و به همین دلیل است که کیجن ها توسط نرم افزارهای آنتی ویروس شناسایی و حذف می گردند.دلیل این امر کاهش امنیت نرم افزار اصلی می باشد

نکته بسیار مهم : در تمامی موارد بالا چند مورد مشترک وجود دارد .

  •  شرکت اصلی تولید کننده نرم افزار پس از مدتی یا بلافاصله دسترسی شما را قطع میکند.
  • شرکت اصلی از ارائه آپدیت های بعدی و پشتیبانی به شما خودداری میکند.
  • به دلیل اتصال تمامی نرم افزار ها به اینترنت سریعا شرکت سازنده به جعلی بودن لایسنس پی میبرد.

در این مطلب فرق license – crack – patch – keygen را دانستید. آیا شما تجربه استفاده از هر کدام از این ها را داشته اید؟

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.